تبلیغات متنی
خرید بلیط هواپیما
دانلود سریال
شناخت انواع فن و مبانی آن
پمپ
يکشنبه 3 تير 1397 :: 10:57 :: نويسنده : پردیس :: تعداد بازدید : 2

لازمه یک سیستم کار آمد تهویه هوای سرد، گرم و تخلیه هوا انتخاب و کاربری مناسب فن است. نوع فن های که عموما مورد استفاده هستند شامل نوع سانتریفیوژ و نوع محوری اکسیال است.

شناخت انواع فن و مبانی آن

فن سانتریفیوژcentrifugal fan

در این نوع از فن­ و هواکش ها، هوا از بخش پروانه به سمت پره­ ها حرکت کرده و انرژی جنبشی آن زیاد می­ شود. این انرژی جنبشی قبل از ورود به بخش discharge به انرژی فشاری تبدیل شده و در نتیجه فشار هوا بالا می­ رود. هوا به صورت شعاعی ای ( گریز از مرکز ) در اطراف پروانه پرتاب می شود. برای جهت دادن به حرکت و فشار ایجاد شده نیاز به یک محفظه حلزونی شکل است.

axial fan فن­ های اکسیال ( محوری)

همانطور که از نامشان پیداست، جریان هوا را در طول محور خود به حرکت درمی­ آورند. هوا پس از عبور از پره­ ها، در اثر نیروی لیفت حاصل از ایرودینامیک، پرفشار شده و تغییر مسیر می­ دهد و پس از عبور از مسیر خروجی مجددا تغییر جهت داده و در نهایت در مسیر سرعت ورودی به فن، از آن خارج می­ شود.

شناخت انواع فن و مبانی آن


این فن­ ها توانایی تولید فشارهای بالا را با بازده زیاد داشته و با بیشتر شرایط فرایندها کاربردی سازگاری دارند که این یکی از مزیت­ های مهم نوع از فن ها می باشد.

فن­ های سانتریفوژ بر اساس نوع پره به چند دسته زیر تقسیم می­ شوند:

پره­ های ایرفویل (AF )

پره های Airfoil (AF) دارای سطوح و لبه های صاف و صیقلی هستندکه این باعث می شود تا آشفتگی یاturbulence به میزان زیادی کاهش یافته این شرایط کاهش عمده ای در میزان صدا ایجاد شده و افزایش بازده سبب می شود.

شناخت انواع فن و مبانی آن

شناخت انواع فن و مبانی آن

انحنا رو به عقب ( BC )backward curved

در این نوع فن ها گردش پروانه در جهتی است که پشت به انحنای داخلی تیغه ها یا پره ها است. فن­ های BC دارای راندمان کمتری نسبت به فن­ های ایرفویل هستند و می ­توانند گازهای که دارای ذرات هستند را نیز انتقال دهند. چنانچه غلظت مواد همراه سیال یا گاز بالا باشد پره­ های شعاعی یا مستقیم در نوک مناسبتر می باشند.

شناخت انواع فن و مبانی آن

صاف رو به عقب ( BI ) Backward Inclined

مقایسه عملکرد FC و فن های BI، برای سرعت دوران (S) مشخص سرعت هوا (V) در مقایسه دوران پروانه BI به صورت قابل ملاحظه ای از یک پروانه FC بیشتر است. بنابراین، هنگامی که یک فن BI انتخاب شده است با هدف رسیدن به همان دبی یا جریان هوا، باید آن را در حدود دو برابر سرعت یک فن FC برای عملکرد مشابه انتخاب نمود. با وجود این، نیاز برق ورودی فن BI کمتر است، اغلب آن را به یک انتخاب کارآمد تر بدل می کند. این افزایش سرعت دوران مستلزم آن است که با یک شفت بزرگ تر و تحمل و استحکام بیشتر ساخته شود، بالانس بودن پروانه نیز از اهمیت زیادی برخوردار می شود. این ساختار باعث می شود تا این نوع فن دارای توان جابجایی بالا های هوا یا گاز را همزمان با فشار استاتیک قابل توجه داشته باشد.

شناخت انواع فن و مبانی آن

شناخت انواع فن و مبانی آن

منحنی راندمان دبی و فشار فن BI

Forward Curved (FC)

اولین چیزی که باید در مورد فن گریز از مرکز در نظر گرفته شود این نکته است انحنای تیغه های پروانه در جهت چرخش پروانه است. به همین علت به آن انحنا رو به جلو Forward Curved (FC) گفته می شود. فن های FC در سرعت های نسبتا کم را اندازی و برای تولید حجم هوای بزرگ و در مقابل فشارهای استاتیکی نسبتا پایین استفاده می شود. واضح است که ذاتا ساختار پروانه فن منحنی رو به جلو به این پروانه اجازه نمی دهد تا به سرعت آن در حدی افزود تا تولید فشار استاتیک بالا نماید.

شناخت انواع فن و مبانی آن

شکل منحنی تیغه FC باعث یک حرکت رو به جلو به هوا توسط سطح نوک تیغه به همراه سرعت چرخش پروانه (S)، باعث پرتاب هوا در سرعت نسبتا بالا (V) خواهد شد. فشار استاتیک تولید شده توسط فن تابعی از حرکت رو به جلو از هوا در نوک تیغه یا همان پره است. فن FC در جریان هوا و فشار استاتیک محدود، در سرعت های دورانی پایین تر از انواع دیگر از کار می کند .

شناخت انواع فن و مبانی آن

منحنی راندمان فشار استاتیک دبی فن FC

فن های پروانه ای(propeller)

فن­ های پروانه ­ای، یکی ساده­ ترین انواع فن­ های محوری هستندکه برای ایجاد جریان­ های هوا ،فلویا دبی بالا و فشار کم کاربرد داشته و عموما در سیستم­ های تهویه مورد استفاده قرار می­ گیرند. از آنجاکه فشار تولیدی این فن­ ها کم بوده نیاز به کانال­ ها و مجراهای بزرگ نداشته و به دلیل ساختار ساده پروانه که معمولا دارای دو یا چند تیغه یا پره از جنس سبک است، هزینه این فن­ ها پایین بوده و همچنین قادرند جریان را در جهت معکوس نیز تولید کنند این­ فن ­ها را می­ توان هم بطور مستقیم و هم بوسیله تسمه به موتور متصل نمود. از معایب آن ها، ایجاد سر و صدای نسبتا زیاد و بازده انرژی پایین می­باشد.

شناخت انواع فن و مبانی آن

فن محوری لوله ای (Tubeaxial)

فن­ های محوری-لوله­ ای، نوعی از فن­ های محوری هستند که پره­ های فن در محفظه استوانه ای قرار دارد. در اینفن­ ها، با بهبود پارامترهای جریان ورودی، فشار و بازده بالاتری حاصل می­گردد. این فن ­ها برای تولید فشارهای متوسط و جریان های ،دبی بالا کاربرد دارند.

شناخت انواع فن و مبانی آن

فن محوری پره ای (Vaneaxial Fans)

فن­ های محوری-پره ­ای، نوع پیچیده ­تری از فن­ های محوری هستند که پره­ ها داخل لوله استوانه ­ای بگونه ­ای قرار دارند که با تغییر الگوی جریان، و انرژی جنبشی جریان ورودی را به فشار تبدیل می­کنند. این فن­ ها نسبت به سایر فن­ های محوری دارای بازده بیشتری بوده و برای تولید فشارهای متوسط تا بالا مورد استفاده قرار می­ گیرند. چنانچه پره­ های آن ها از نوع airfoil باشد بازده آن ها به بیش از 85% خواهد رسید.

شناخت انواع فن و مبانی آن

شرکت صنعتی ویدفکتور با متخصصین مجرب فنی و کارشناسان زبده فروش خود کلیه خدمات رسانی در زمینه انواع فن های صنعتی، خانگی، سرویس بهداشتی را در حال حاضر ارایه می دهد. و شما را در انتخاب بهترین محصول بنا به نیازتان همراهی خواهد کرد.

منبع: ویدفکتور

پیوندهای روزانه
آمار
  • افراد آنلاین : 1
  • بازدید امروز : 12
  • بازدید دیروز : 0
  • بازدید این هفته : 12
  • بازدید این ماه : 20
  • بازدید امسال : 63
  • بازدید کل : 63
  • تعداد پست ها : 12
  • تعداد نظرات : 0